Podczas przeglądania zasobów Internetu w poszukiwaniu programu do przygotowywania grafik trafiłam na witrynę Canva. Z pomocą tego narzędzia zaprojektujesz wszystko. Znajdziesz tam nie tylko zdjęcia do bloga, przygotujesz wzory na gadżety, plakaty czy prezentację video. Przeczytaj, jak rozwijać znajomość programu i czy warto wykupić wersje płatną Canva Pro.
Canva od podstaw – jak zacząć?
Oczywiście zanim zaczniesz tworzyć swoje własne szablony, to możesz skorzystać z gotowych wzorów i poddać je edycji. Wybierzesz kolory, zmienisz zdjęcia, ustawisz wielkość i rodzaj czcionki. Jeżeli nie przemienisz elementów na szablonie, to istnieje ryzyko, że będzie on powtarzalny.
Niewątpliwie interesującą okazją do nauki programu jest cotygodniowe wyzwanie publikowane na Instagramie. Tematy są bardzo różne od opracowania logo do stworzenia własnej interpretacji świata bajkowego czy UFO. Pod hasztagiem #CanvaDesignChallenge możesz obserwować i komentować zgłoszone prace. Jeżeli Canva wyróżni Twoją grafikę, to otrzymasz ograniczony czasowo dostęp do Canva Pro oraz voucher na wykonanie wydruku.
Poznaj zalety Canva Pro
Z pewnością Canva jest jednym z popularnych programów graficznych, który wykorzystasz do przygotowania CV, e-booków i szablonów na media społecznościowe. Darmowa wersja ma pewne ograniczenia i niektóre elementy graficzne, wzory mogą być płatne. Po wykupieniu dostępu do Canva Pro pojawiają się możliwości do tworzenia profesjonalnych grafik. Baza dostępnych elementów jest bardzo bogata. Możesz użyć filtrów zmieniających barwę oraz rozbudowanych funkcji takich jak wycięcie tła ze zdjęcia, rozmycie.
Praca zespołowa
Przede wszystkim ogromnym atutem Canva Pro jest możliwość stworzenia zespołu do 5 osób. Tym samym kwotę subskrypcji podzielisz na wszystkich członków grupy. W obrębie tych osób masz możliwość udostępniania projektu do edycji czy do podglądu. Z pewnością ułatwia to pracę zespołową.
Godny uwagi jest fakt, że na grupach w mediach społecznościowych często znajduję ogłoszenia o poszukiwaniu osób do zespołu Canva Pro. W rezultacie polecam rozszerzoną wersję, głównie ze względu na dostęp do większego zbioru elementów.
Czy Canva jest programem dla Ciebie?
Jeżeli obawiasz się, czy jest to program dla Ciebie, to wypróbuj wersję darmową. W niej przygotuj pierwsze projekty i przekonaj się jakie to proste! Panel do obsługi jest przejrzysty i bardzo intuicyjny. Mało skomplikowane prace przygotujesz na telefonie, z kolei przy szablonach z drobnymi elementami polecam skorzystanie z komputera.
Ostatnio popularne są e-booki, zresztą sama z nich korzystam. W omawianym programie przygotujesz swój pierwszy e-book, który może stać się sposobem na zarabiane dodatkowych pieniędzy. Pewnie zastanawiasz się o czy można napisać. Najprościej o tym, na czym się znasz i co lubisz robić.
Na koniec podpowiem kilka tematów. Niewykluczone, że podsuną Ci pomysł, jak wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie.
- Jak zaaranżować wnętrze w stylu…
- Jak łączyć ze sobą kolory?
- Jak samodzielnie przygotować stroik świąteczny?
- Technika kolażu – jak zacząć?
- Nauka szybkiego czytania – moje sprawdzone sposoby.
- Canva dla początkujących – tutorial.
- Jak pisać angażujące posty?
- X pomysłów na przetwory domowe.
- Smaczne i zdrowe śniadania do szkoły.
- 10 przepisów na ciasta, które zawsze wychodzą.
- itp.
Jak uczyć się programu Canva? Im więcej będziesz tworzyć, tym więcej dostrzeżesz możliwości. Z pewnością pracę z programem ułatwiają filmy tzw. tutoriale, które znajdziesz na kanale YouTub oraz w social mediach.
Moje prace przygotowane przy pomocy Canva Pro możesz obserwować na Instagramie @edi_pisze